Najčešće postavljana pitanja o betonu
Imate li pitanja o betonu i CEMEX-ovim betonskim proizvodima? Odgovore potražite na našem popisu često postavljanih pitanja o betonu i načinu njegove uporabe.
U osnovi je beton mješavina portland cementa (vezivo), vode i kamenog agregata. Pored ovih sastojaka beton također može sadržavati kemijske i mineralne dodatke za beton te mineralne boje (pigmente). Zamiješani, svježi beton se može oblikovati i lijevati u kalupe (oplata) nekoliko sati nakon što je zamiješan. Kada započne vezanje betona (hidratacija cementa – kemijska reakcija portland cementa i vode), beton nastavlja razvijati čvrstoću (očvršćivati).
Transportni beton je betonska mješavina pripremljena unaprijed u tvornici betona koji se takav, u svježem stanju transportira na gradilište. Mješavina se priprema prema specifikacijama kupca u pogledu svojstava svježeg i očvrsnutog betona. CEMEX nudi širok asortiman transportnih betona s različitim svojstvima.
Znanstvenici se za određivanje čvrstoće betona koriste ispitivanjima tlačne čvrstoće i vlačne čvrstoće savijanjem. Čvrstoća betona u velikoj mjeri ovisi o omjeru vode i cementa (v/c) te o kvaliteti agregata.
Da. CEMEX-ov beton proizvodi se u skladu s hrvatskim i europskim normama.
CEMEX nudi širok asortiman proizvoda. U standardnoj proizvodnji imamo betone tlačnih čvrstoća do razreda C50/60 te spektar posebnih betona kao što su: lagani konstruktivni i nekonstruktivni beton, samozbijajući beton, propusni beton, paleta dekorativnih betona...
To je jednostavno. Cement je vezivo za beton (sivi prah) od kojeg se beton stvrdnjava. Cement se obično sastoji od 60% vapna (vapnenca), 25% silikata, 5% aluminata i 10% ostalih materijala kao što su gips i željezni oksid. Beton sadrži pijesak, šljunak, cement i vodu.Od betona se, nakon ugradnje i očvršćavanja dobiju gotovi proizvodi, na primjer, građevinske konstrukcije kao što su temelji, zidovi, stupovi, grede, ploče zatim betonske staze i šetnice, ogradni zidovi, rampe te mnogi drugi.
Količina betona se izražava u kubnim metrima (m3). Jedan kubni metar običnog betona ima masu od oko 2,4 tone (2.400 kg).
Ne. Beton se dobiva miješanjem cementa, agregata i vode. Kada voda dođe u dodir s cementom, počinje se događati kemijska reakcija. Ta kemijska reakcija naziva se hidratacija cementa. Hidratacija cementa je reakcija između vode i kemijskih spojeva u cementu. Uslijed te reakcije dolazi do stvaranja novih spojeva i kristala koji se povezuju međusobno i s kamenim agregatom. Veći dio te reakcije se odvija tijekom prvog mjeseca nakon ugradnje betona. Dodatna reakcija i razvoj čvrstoće u manjoj mjeri mogu se odvijati još godinama nakon toga pod uvjetom da je i dalje prisutna vlaga koja uzrokuje daljnju hidrataciju. Zapravo, bez prisutnosti vlage, beton ne može razvijati čvrstoću. S druge strane, beton može vezati i razviti čvrstoću čak i kada je uronjen u vodu ili more te je bez prisustva zraka.
Prije svega, beton je moguće naručiti u raznim bojama. Beton je prirodno sive boje jer je cement koji se upotrebljava u njegovoj proizvodnji obično sive boje. Razlog zbog kojeg je cement sive boje povezan je s načinom proizvodnje portland cementa. U proizvodnji cementa kao jedna od njegovih glavnih komponenti prisutna je i željezna ruda, koja je crne boje. Kada se ona pomiješa i stopi s drugim materijalima, oboji cement u sivo.
Boje za beton mogu se kupiti u svakom bolje opremljenom dućanu s bojama. Razgovarajte s osobljem o željenom izgledu i funkciji poda. Osoblje bi vam trebalo znati preporučiti odgovarajuću boju.
U normalnim uvjetima beton je upotrebljiv oko sat i pol. Međutim, ljeti će brže izgubiti obradivost. Idealno bi bilo potpuno završiti s ugradnjom i obradom betona u roku od sat vremena nakon njegova izlijevanja iz miksera. Savjetujte se sa CEMEX-ovim stručnjacima vezano uz očekivano trajanje transporta betona do gradilišta i trajanje ugradnje. Ukoliko je potrebno, moguče je pri proizvodnji transportnog betona dodati usporivač vezanja koji će produljiti vrijeme za ugradnju i obradu betona.
Načelno, njegovanje betona bi trebalo trajati 7 dana. U tom vremenu površinu betona koja je izložena sušenju (zrak, sunce, vjetar) treba održavati vlažnom. To se može vršiti na različite načine od prskanja vodom do pokrivanja folijom ili prskanja sredstvom za njegovanje betona koje na površini betona stvara nepropusnu membranu. Način i trajanje njegovanja betona bi trebali biti određeni projektom, a ukoliko nisu - savjetujte se s nadzornim inženjerom ili stručnjakom bliskim projektu. Pridržavajte se projektnih odredbi kad god one postoje jer tako zadržavate pravo na jamstva ukoliko takva postoje.
Ima niz razloga zbog kojih je moguća pojava pukotina u betonu te bi za svaku trebalo utvrditi razlog nastanka, kako bi se izvršila prikladna sanacija.
Zapravo i ne. Na cijenu utječu mnogi faktori ko što su dostupnost i cijena sastojaka za beton, vrsta odnosno tražena svojstva betona te transport betona do gradilišta. Ako radite procjenu troškova projekta, nazovite naš prodajni tim za beton i od njih ćete dobiti procjenu.
Možemo vam dati savjete o vrstama mješavina prikladnim za uporabu na većini poslova, međutim zahtjevi na beton bi u pravilu trebali biti projektirani. Ukoliko postoji projekt i projektirani zahtjevi uvijek ih poštujte.
Kontaktirajte nas.
Moguće je otkazati isporuku betona. Najbolje je barem dan prije isporuke. Isporuka se ne može otkazati ako je beton već utovaren u mikser.
Uobičajena norma za istovar miksera je 9 min/m3.