Stručni skup o gospodarenju građevnim otpadom okupio gospodarstvenike, stručnjake i predstavnike vlasti
Na inicijativu Sekcije Zajednice za zaštitu okoliša u gospodarstvu HGK – Županijske komore Split i u organizaciji Hrvatske gospodarske komore, u Splitu je održan stručni skup "Uspostava sustava za gospodarenje građevnim otpadom u Splitsko-dalmatinskoj županiji". Cilj mu je bio educiranje i informiranje svih dionika sustava gospodarenja građevnim otpadom u Splitsko-dalmatinskoj županiji te senzibiliziranje javnosti u vezi uspostave sustava i početka rada prvog županijskog reciklažnog dvorišta za građevinski otpad - Reciklatora. Tvrtku Reciklator zajednički su osnovali CEMEX Hrvatska i Grad Kaštela te sredinom rujna i otvorili novo reciklažno dvorište za zbrinjavanje građevnog otpada.
Građevni otpad globalno čini trećinu ukupnog otpada, a cilj Europske unije je da se do 2030. godine reciklira/ponovno uporabi 70 posto građevnog otpada, što su mnoge zemlje članice već dostigle, dok je Hrvatska ispod tog postotka. Stoga je odgovornost na njegovom ostvarenju na svima nama, od zakonodavca, nadležnih ministarstava, jedinica lokalne i regionalne samouprave, investitora pa do građana.
Prvo županijsko reciklažno dvorište za bezopasni građevni otpad predstavio je Tomislav Antunović u ime tvrtke Reciklator. „Ulaganje u reciklažno dvorište za građevni otpad logičan je korak u našoj strategiji održivog razvoja, ali i dobar primjer stvaranja višestruke koristi za sve dionike. Osim što će se obrađeni građevni otpad pretvarati u materijal za sanaciju dijelova našeg rudnika u kojem je završena eksploatacija mineralnih sirovina, ovo nam dvorište omogućava da osiguramo novu vrijednost za građane, tvrtke, gradove i sve ostale zainteresirane na području naše županije pa i šire. Građani i poslovni subjekti sada imaju priliku aktivno i odgovorno gospodariti svojim građevnim otpadom, čime će utjecati na jačanje kružnog gospodarstva koje smanjuje otpad, a povećava reciklažu korisnih resursa te ujedno čuvati i okoliš“, rekao je Antunović.
O gospodarenju građevnim otpadom u Hrvatskoj i Zakonu o održivom gospodarenju otpadom govorila je Nela Palarić iz Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, o uspostavi sustava gospodarenja građevnim otpadom u Splitsko-dalmatinskoj županiji izv. prof. dr. sc. Ivo Andrić, prodekan splitskog Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije, dok je situaciju s građevnim otpadom u Splitu predstavio Hrvoje Akrap iz Grada Splita. Skup je moderirao dr. sc. Roko Andričević s Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije.
„Uvijek veseli kada možemo predstaviti investicije i projekte koji imaju za cilj ekologizaciju našeg gospodarstva, a takvo je upravo današnje predstavljanje prvog reciklažnog dvorišta za zbrinjavanje građevnog otpada u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Iako je zakonodavni okvir dobar, čeka nas još dosta posla kako bi postigli ciljeve europskog zelenog plana, a ovo je pravi primjer kako treba raditi da bismo bili održiva, zelena, ekološki osviještena i napredna sredina, čemu težimo“, poručio je predsjednik HGK – Županijske komore Split Joze Tomaš. Tomaš je istaknuo da je s obzirom na intenzivno razdoblje koje nam slijedi, a u kojem će Hrvatska u okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti imati veliku mogućnost korištenja gotovo 6,3 milijardi eura bespovratnih sredstava od čega je značajan dio predviđen za investiranje privatnog sektora, vrlo važno da ga gospodarstvo dočeka s pripremljenim projektima.
Smješteno u zapadnom dijelu rudnika Sv. Juraj – Sv. Kajo tvrtke CEMEX u Kaštel Sućurcu, reciklažno dvorište za građevni otpad može zaprimiti oko 30.000 tona otpada godišnje i to internog neopasnog otpada, odnosno svog građevnog otpada koji ne spada u red opasnog otpada. Odaziv raste, primarno građevinara, stoga iz Reciklatora upućuju poziv svima koji generiraju bezopasni građevni otpad da im se jave, a sve informacije, uključujući i cijene zaprimanja otpada, dostupne su na internetskim stranicama Reciklatora.
Otvaranjem ovog reciklažnog dvorišta stvoren je put rješenju bitnog problema lokalnih zajednica, a to je smanjenje broja ilegalnih i tzv. divljih odlagališta građevnog otpada, koja su nastala uslijed nepostojanja alternative. Svojim djelovanjem Reciklatro sada osigurava značajan doprinos gospodarenju otpadom na području Splitsko-dalmatinske županije prema zahtjevima kružnog gospodarstva.