Moderna arhitektura Južne Amerike i svjetski trendovi gradnje predstavljeni brojnim Splićanima
Split, 22. listopada 2014. – Svjetski priznati arhitekti Miquel Adrià i Mauricio Rocha održali su sinoć predavanje o trendovima u modernoj arhitekturi u sklopu međunarodnog arhitektonskog simpozija Dani Orisa 14. Predavanje je održano u prepunoj dvorani Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije Sveučilišta u Splitu.
Zahvaljujući projektu međunarodne kulturne suradnje u promociji arhitekture između Meksika i Hrvatske, meksički su stručnjaci hrvatskoj javnosti predstavili trendove moderne svjetske arhitekture, ali i arhitektonske trendove Meksika i Južne Amerike. Oba predavača sveučilišni su profesori, autori niza stručnih i znanstvenih radova i renomirani arhitekti s projektima zapaženim na međunarodnoj razini. Sam Mauricio Rocha ujedno je i višestruki dobitnik međunarodne Graditeljske nagrade CEMEX koja se od 2006. godine dodjeljuje i u Hrvatskoj. Rad Mauricija Roche mogao bi se jednostavno opisati kao arhitektura osjetila. Bilo da radi državne zgrade, centar za slijepe ili školu vizualnih umjetnosti, pažnju će posvetiti detaljima koji omogućuju da arhitekturu doživimo cijelim tijelom. U projektiranju najviše koristi lokalne materijale i povezuje se s prirodnim datostima prostora.
„Projektiranje i gradnja koji se sve više oslanjaju na okoliš, bilo da se radi o položaju građevine u prirodi ili o upotrebi različitih vrsta namjenskih materijala, u fokusu su promišljanja arhitekata diljem svijeta. Trendovi koje primjećujemo idu u smjeru osiguravanja održive gradnje, a naša je zadaća takve pozitivne prakse promovirati i putem međunarodne suradnje i ovakvih skupova“, rekao je ovom prigodom Miquel Adrià. Ovaj arhitekt i teoretičar osnivač je Arquine časopisa, vodećeg po pitanju arhitekture na području Srednje i Južne Amerike. Njegovo predavanje bavilo se prošlošću i utjecajima Le Corbusierove arhitekture na meksičke arhitekte dvadesetog stoljeća. Kroz radove nekoliko najistaknutijih arhitektonskih osoba, sudionicima predavanja pružio je uvid u razvoj arhitekture tog dijela svijeta.
Prodekan splitskog Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije, Ante Kuzmanić, pozdravio je odvijanje ovakvih međunarodnih projekata i poželio nastavak izvrsne suradnje. „Veseli nas kad stručnoj, ali i svoj zainteresiranoj javnosti, možemo ponuditi priliku da sazna više o temama od društvenog značaja, naročito od svjetski priznatih stručnjaka kao što su naši današnji gosti. Nadam se da će ovakvih projekata koji promoviraju međunarodnu suradnju u Hrvatskoj biti još više u budućnosti, naročito u Splitu.“
Vrhunac međunarodne suradnje Hrvatske i Meksika bit će izložba pod nazivom “Kontinuitet Modernosti – hrvatska arhitektura od Modernizma do 2014.” koja će u proljeće 2015. biti postavljena u Meksiku.