Bijeli beton oplemenio je Rovinjsku šetnicu
Kaštel Sućurac, 11. lipnja 2014. - Plaža Mulini nalazi se u turistički atraktivnoj zoni Rovinja, na izlasku iz centralnog dijela grada, a u nastavku gradske šetnice. Smještena je ispred triju vrhunskih hotela tvrtke Maistra i to redom Monte Mulini, Eden i Lone. Upravo potonjeg stvorili su nagrađeni hrvatski arhitekti i produkt dizajneri iz zagrebačkog Studia 3LHD, ujedno i projektanti cijele šetnice i plaže Mulini koja se proteže na gotovo 14 tisuća kvadratnih metara površine.
Uklopljena u bogati zeleni fond javnog parka i zaštitnih zelenih površina šumskog karaktera, plaža Mulini produžetak je javnih površina grada. Njeno uređenje imalo je zapravo za osnovnu funkciju povezati sam grad Rovinj s parkom Punta Corente kroz prirodnu ekstenziju šetnice.
Prema riječima dizajnera, odnos prema postojećem terenu bio je izuzetno važan faktor kod osmišljavanja projekta plaže. Naime, s obzirom na specifičan ambijent koji je zbog utjecaja plime i oseke potpuno drugačiji ovisno o dobu dana, jer razina mora varira otprilike 80-tak cm, projekt je maksimalno prilagođen moru kao promjenjivom elementu koji je znatno utjecao na kreativne odluke.
Upravo stoga cijeli prostor plaže ima dvije zone - potez od marine do plažnog objeka koji je pod izrazitim utjecajem morskih valova te samu uvalu koja je znatno mirnija. Prva zona osmišljena je kao velika artificijalna stijena s mnoštvom izlomljenih ploha za potrebe sunčanja i relativno oskudnim zelenilom, dok u drugoj, mirnijoj zoni uvale uspijeva znatno bujnija vegetacija i može opstati šljunčana plaža.
Potez od marine do paviljona izveden je u bijelom betonu s istaknutim dijelovima prirodnog kamena, dok je u uvali Lone oblikovana šljunčana plaža s blagim ulazom u more i s naglaskom na bujnu mediteransku vegetaciju. Plohe sunčališta i šetališta kao i zidovi te oprema plaže izvedeni su od bijelog betona, posebno razvijenog samo za ovaj projekt. Razradu receptura bijelih betona kao i njegovu proizvodnju odradila je kaštelanska tvrtka CEMEX, dok je glavni izvođač radova bila tvrtka Zagrebgradnja. Bijeli beton trebao je zadovoljiti tri bitna kriterija, a prvi je vizualni izgled zadan od strane dizajnera koji su zahtjevali da se beton obradi kamenoklesraskim metodama za obradu kamena. U tu svrhu beton se brusio i četkao posebnim strojevima, kako bi se vizualno iskazao kameni agregat. Drugi kriterij kojeg je trebalo zadvoljiti jest trajnost betona. Blizina mora, odnosno uronjenost u more, vrlo je agresivna sredina u pogledu trajnosti betona, stoga je u recepturi trebalo prmjeniti posebne dodatke mineralnog porijekla kao i kemijske dodatke, kojima su se postigla tražena trajnosna svojstva. Treći kriterij, produkt je prva dva. Odnosno kad se pronašla receptura koja je vizualno odgovarala projektantima i koja omogućava trajnost u morskoj sredini, trebalo je omogućiti da se takav beton proizvede, dopremi, ugradi i obradi bez problema. Većina bijelog betona ugrađivala se u tankim slojevima od 5 do 7 cm te je najveći izazov bio pronaći optimum konzistencije za ugradnju betona. Naime u tako tankim slojevima izvode se cementni estrisi, ne i beton koji bi trebao zadovoljiti sva tri navedena kriterija.
U centru zone plaže Mulini smješten je i plažni objekt u kojem se nalazi veliki bar, svlačionice, tuševi, sanitarije te info pult. Navečer se taj plažni objekt pretvara u intimniji bar s ugodnom atmosferom uz more. Projektiran je kao paviljon iznad kojeg lebdi čelična pergola zanimljive strukture čiji je konačni oblik određen analizom kretanja sunca kroz tri ljetna mjeseca.
Nesumljivo je da će cijeli ovaj kompleks udaljen samo petnaestak minuta šetnje od središta Rovinja i minutu od morske obale, u prirodnom okruženju stoljetne park šume Punta Corrente, s novo uređenom obalom biti glavna turistička oaza ovoga ljeta za brojne posjetitelje, dok će mještani moći uživati u dugim šetnjama tijekom cijele godine. Složit ćete se kako je ovo izvrstan primjer koji pokazuje da betonirana obala zapravo ne mora uvijek izgledati betonirano.