Izabrana dva projekta koja će Hrvatsku ove godine predstavljati na međunarodnoj Graditeljskoj nagradi Cemex
Dva građevinska projekta, pobjednika hrvatskog prednatjecanja, sudjelovat će na ovogodišnjem natječaju za međunarodnu Graditeljsku nagradu Cemex koji će se 32. put održati u Meksiku potkraj godine.
Međunarodna Graditeljska nagrada Cemex tako će uključiti i hrvatske projekte koji se natječu još od 2006. Ove godine hrvatski projekti konkuriraju u jednoj glavnoj kategoriji, ali i za posebnu nagradu. Natječaj koji je trajao kroz ožujak i travanj bio je otvoren svim arhitektima, građevinarima i investitorima s projektima koji su završeni tijekom 2021. i 2022. godine, a kriteriji odabira bili su arhitektonsko rješenje, projekt konstrukcije, postupak gradnje, cjelovita održivost te drugi stručni čimbenici.
Neovisni stručni Odbor nagrade koji čine Daša Gazde, d.i.a., predsjednica Društva arhitekata Splita, prof. dr. sc. Alen Harapin, d.i.g., redoviti profesor na Fakultetu građevinarstva arhitekture i geodezije u Splitu te izv. prof. art. Vanja Ilić, d.i.a., izvanredna profesorica Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, odabrao je sljedeće projekte za međunarodno natjecanje:
- Obiteljska kuća u Kozarčevoj ulici, nacionalni pobjednik u kategoriji Stambene građevine
- Gradski bazen/ex hotel stadion – rekonstrukcija dijela građevine i uređenje okoliša, dobitnik posebne nacionalne nagrade za Društvenu vrijednost
„Među prijavljenim projektima istaknuli su se iznimno kreativni graditelji i arhitekti, čije je inovativno razmišljanje o urbanom prostoru dodatno oplemenilo njihove projekte. Vjerujem da će njihove izvanredne ideje osvojiti međunarodno priznanje i biti izvor ponosa ne samo našoj građevinskoj i arhitektonskoj struci, već i inspiracija i poticaj graditeljima širom svijeta“, istaknuo je prilikom objave hrvatskih predstavnika Alen Voloder, predsjednik Uprave Cemexa Hrvatska, te im pri tom uputio čestitku i zaželio sreću na međunarodnom natjecanju.
Već nekoliko godina Graditeljsku nagradu Cemex prati slogan "Ideje koje grade život", čime Cemex naglašava vrijednost ideja realiziranih u projektima koji stvaraju vrijednost za krajnje korisnike. Natjecanje nastoji potaknuti kreativnost i razvoj bolje prakse gradnje te ističe inovacije koje će postati novi standardi izgradnje u budućnosti. Svi nacionalni pobjednici bit će predstavljeni na službenoj stranici nagrade: premioobrascemex.com
GRADITELJSKA NAGRADA CEMEX 2023. • DODATNE INFORMACIJE O POBJEDNICIMA
Gradski bazen/ex hotel stadion – rekonstrukcija dijela građevine i uređenje okoliša
Posebna nagrada: Društvena vrijednost
Predstavnik projekta: Vanda Ivanković Kontić
Arhitektonsko rješenje: Vanda Ivanković Kontić (Tlo studio d.o.o.)
Izvođač: Texo Molior d.o.o.
Fotografije: One Frame Media
Gradski bazen je modernistička građevina izgrađena 1959. u Gruškom polju, po projektu uglednog splitskog arhitekta Lovre Perkovića čije je progresivne ideje, nažalost demantirao dosadašnji urbanistički razvoj Gruža. Tlocrtno je građevina oblika nepravilnog šesterokuta, s bazenom kao unutarnjim dvorištem kojemu se pristupa sa sjeverne strane. Ispod tribina smješten je hotel Stadion kojemu je namijenjen vanjski trakt ostalih triju pročelja. Jasan arhitektonski koncept dosljedno je proveden i u oblikovanju pročelja i krova građevine napetih, zalomljenih ploha konstrukcije. Tijekom vremena, segmenti građevine su doživjeli brojne, međusobno neusklađene intervencije, a vanjski okoliš je potpuno degradiran. Program Grada Dubrovnika bio je uređenje okoliša i pročelja te reorganizacija interijera u svrhu formiranja prostora za muzej vodenih sportova. Snažna autorska ideja i važan gradski prostor istovremeno su bili i inspiracija i obaveza. Stoga se predmetni projekt temelji na razotkrivanju i naglašavanju kvaliteta sjajnog koncepta arhitekta Perkovića te afirmaciji izvornog, jednostavnog i logičnog, funkcionalnog preklapanja različitih programa. Okoliš građevine, a radi se o samom središtu grada, umjesto parkirališta, uređen je i uklopljen u tkivo grada kao javna pješačka površina. Iako urbanistička intervencija u malom mjerilu, neskromna namjera je bila generirati transformaciju šireg urbanog konteksta i vratiti prostor svim građanima.
Obiteljska kuća u Kozarčevoj ulici
Pobjednik u kategoriji: Stambene građevine
Predstavnik projekta: Zoran Zidarić i Tomislav Ćurković
Arhitektonsko rješenje: Dva arhitekta d.o.o.
Izvođač: GTI Frenky d.o.o.
Projekt konstrukcije: Hrvoje Ćorluka (H5 Projekt d.o.o.)
Fotografije: Robert Leš
Obiteljska kuća u Kozarčevoj ulici je oblikovno i funkcionalno uvjetovana velikim nagibom terena te gustom izgrađenošću susjednih parcela. Velika parcela je omogućila odmicanje od ceste i „izbjegavanje“ bočnih susjeda. Perforiranjem i urezivanjem kubusa se zatvara od pogleda susjeda te se tako postiže veća razina intime. Time se postigla naglašena plastičnost i stroga geometričnost građevine kao reakcija na raznolikost oblika u neposrednom susjedstvu. Ulaz je na etaži podruma preko raskošnog ulaznog halla koji se galerijom otvara prema prizemlju gdje se preko druge galerije povezuje s prostorom na katu. U podrumu se nalaze, osim ulaznog halla i garaža, wellness, fitness te pomoćne prostorije. U prizemlju se nalaze dnevni prostori, kuhinja, blagovanje i dnevni boravak s velikim natkrivenim terasama, a na katu spavaće sobe sa sanitarijama i garderobama. Čvrstu bazu - podrum, tamne ventilirane obloge, čini postament na kojem se nalazi kuća, odnosno njezini nadzemni dijelovi. Postament je veći od volumena kuće, prima ulogu potpornog zida zbog denivelacije trena koji se diže prema zapadu. Prizemlje koristi povišeni teren u smislu vrta, bazena i travnjaka. Oduzimanjem gornjeg dijela volumena – kata, dobila se „mekša“ kuća sa simulacijom uvučenog kata odnosno terasa. Formiranjem opne od fasadne cigle dobivamo plašt kuće koji se diže i spušta po obodu pročelja te stvara intimne prostore terasa, loggia ili trjemova. Ti su prostori negdje između vanjskog i unutarnjeg dijela kuće i zapravo su najzanimljiviji dijelovi volumena – tzv. međuprostori.
Graditeljska nagrada CEMEX uspostavljena je sa svrhom prepoznavanja najkvalitetnijih radova na području graditeljstva sjevernog Meksika, matične zemlje tvrtke CEMEX. Od 2005. godine poziv za podnošenje prijava proširen je izvan granica Meksika. Dodjeljuje se najuspješnijim svjetskim projektima u kategorijama Stambene građevine, Javne i poslovne građevine, Subvencionirana stambena gradnja, Zajednički prostori te Infrastrukturne građevine, a posebne nagrade dodjeljuju se i projektima koji poštuju načela održive gradnje, dostupnosti objekata osobama s posebnim potrebama, ostvaruju posebnu društvenu vrijednost ili pokazuju inovativnost gradnje.
Hrvatska svojim projektima konkurira na međunarodnoj sceni više od desetljeća te ostvaruje zavidne rezultate. Već na prvom nastupu 2006. godine međunarodnu Graditeljsku nagradu i dva druga mjesta odnijeli su zadarske Morske orgulje te Skradinski most, a uslijedio je čitav niz projekata poput splitske Rive, sportske dvorane na zadarskom Višnjiku, Sveučilišne knjižnice u Splitu te brojnih stambenih i javnih građevina koje su razvili istaknuti hrvatski arhitekti i graditelji. U 2019. godini, projekt Poslovne zgrade u sklopu ugostiteljskog kompleksa Franja u Samoboru odnio je međunarodnu Graditeljsku nagradu Cemex u kategoriji Javne i poslovne građevine, 2021. nacionalni pobjednik u kategoriji Infrastrukturne građevine — projekt Rekonstrukcija i dogradnja putničkog terminala Zračne luke Split — osvojio je treće mjesto, dok je prošle godine projekt gradnje stambeno-poslovne građevine u Kutini autora Miroslava Rajića i Marina Račića iz MR2 arhitektonskog studija osvojio drugo mjesto u kategoriji Stambene građevine.